دسته‌بندی نشده

اصطلاح FOB به چه معناست

اصطلاح FOB به چه معناست؟

در حمل و نقل، اصطلاح FOB به معنای تحویل کالا تا روی عرشه کشتی می باشد و به یکی از محبوب ترین Incoterms استفاده شده اشاره دارد. معمولا بهترین روش برای کنترل هزینه حمل کالا از چین به ایران است. Incoterms قوانین ضروری برای تجارت بین المللی هستند؛ این قوانین مختص تقسیم مسئولیت بین حمل و نقل کننده (معمولا تامین کننده) و گیرنده (معمولا خریدار) در فرایند حمل کالا از چین به ایران هستند. Incoterms زیادی وجود دارند، با این حال، شرایط حمل و نقل FOB یکی از پرکاربردترین قوانین برای واردات کالا از چین به ایران است.

بر اساس شرایط حمل و نقل FOB، فروشنده مسئولیت کلیه هزینه های مربوط به روند کار تا زمانی که کالا در بندر مشخص شده در کشور مبدا قرار بگیرد را برعهده دارد. پس از بارگیری کالا بر روی عرشه کشتی، خریدار مسئول هرگونه هزینه و خطرات ناشی از حمل و نقل دریایی است.

معنی و مفهوم FOB

استفاده از شرایط حمل و نقل FOB به این معنی است که هزینه حمل کالا از چین، خطرات و مسئولیت ها به طور مساوی بین خریدار و فروشنده کالا تقسیم می شوند. در این شرایط، تامین کننده کالاهایتان مسئولیت پرداخت تمام هزینه های حمل و نقل را تا زمانی که کالاها در عرشه کشتی در بندر خروجی قرار بگیرند را برعهده دارد، به عنوان مثال، FOB گوانجو به این معنی است که تامین کننده کالاهایتان مسئولیت کالاها را تا زمانی که آنها در عرشه کشتی در بندر گوانجو قرار بگیرند برعهده دارد. پس از این مرحله، مسئولیت کالا به عهده شما خواهد بود.